Rajd po Beskidzie Niskim

We wtorek 15 czerwca 43 uczniów ze Szkolnego Koła Turystycznego PTTK „Liwocz” w Kołaczycach wyruszyło wraz z opiekunami na rajd po Beskidzie Niskim. Autokarem dotarliśmy z Kołaczyc do Ożennej – miejscowości leżącej właściwie na granicy polsko-słowackiej. Stamtąd wśród ukwieconych, malowniczych czerwcowych łąk uczestnicy rajdu wyruszyli na szczyt Wysokie (657 m n.p.m.) leżący w Magurskim Parku Narodowym.

Pogoda dopisała piękna. Z niezalesionego szczytu wędrowcy mogli podziwiać otaczające pasma górskie, w tym spowite delikatnie chmurami odległe Tatry. Przyroda wokół zachwycała, uważni obserwatorzy zauważyli przemykającego przed idącą przez las grupą pięknego jelenia, a pośród traw kwitnące storczyki.

Z Wysokiego uczestnicy rajdu zeszli do nieistniejącej już łemkowskiej wsi Żydowskie. Tu na tzw. cerkwisku zapoznali się z historią Łemkowszczyzny oraz obrządkiem grekokatolickim, w którym wychowywali się i wzrastali w chrześcijańskiej wierze dawni mieszkańcy wsi. Ten temat towarzyszył grupie również przy zwiedzaniu dawnej grekokatolickiej cerkwi pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Krempnej.

Następnie uczestnicy wycieczki pojechali w kierunku Desznicy, gdzie przy kościele beskidzka eskapada zakończyć miała się wspólnym ogniskiem. Przy okazji PTTK-owcy ze Szkolnego Koła Turystycznego w Kołaczycach odwiedzili w Jaworzu miejsce pod lasem, upamiętnione obeliskiem, gdzie w 1964 r. Karol Wojtyła wędrując z grupką młodzieży spotkał dzieci, które zaprowadziły zagubionych turystów do wsi.

Po całym dniu wrażeń pieczona kiełbaska smakowała jak najbardziej wykwintny obiad. Po wspólnej uczcie uczestnicy rajdu powrócili autokarem do Kołaczyc.

W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy opiekunom wycieczki, którzy zadbali o nasze bezpieczeństwo: p. Małgorzacie Skickiej, p. Annie Madejczyk, p. Jerzemu Woźniakowi, p. Robertowi Nowińskiemu oraz p. Barbarze Szczepanik. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Łukasza Kuczmarza – Przewodnika PTTK, który z pasją i zaangażowaniem przybliżył nam zarówno magurską przyrodę, jak i historię tych terenów. Dziękujemy również ks. Józefowi Obłojowi – Padremu za udostępnienie nam miejsca na ognisko pod parafialną „wiatą”.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni wypad w góry. Wszystkich uczniów zachęcamy do wstąpienia w szeregi SKT PTTK „Liwocz”.

Hej! Ku górom!!!

ks. Grzegorz Złotek

Opiekun SKT PTTK „Liwocz” w Kołaczycach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *