Jesteś tutaj:

Dzień: 1 października 2021

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Żeńska część Samorządu Uczniowskiego zadbała, by wszyscy Chłopcy czuli się w tym dniu wyjątkowo. Dziewczyny przekazały życzenia i słodki upominek dla każdego kolegi.

Dziękujemy firmie Astra Słodycze za ufundowanie wspomnianych upominków:)

W tym szczególnym dniu można też było podziwiać klasowe prace biorące udział w konkursie „ Jesienny Chłopak”. Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce.

Cele konkursu:

• rozwijanie wyobraźni i umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród dzieci
  • wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej
  • wyrabianie poczucia estetyki
  • rozpowszechnianie czytelnictwa,
  • rozwijanie talentów i zainteresowań.
    Warunki uczestnictwa:
  • konkurs adresowany do uczniów klas I– III
  • termin składania prac – do 20 października 2021r.
  • każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę,
  • prace muszą być wykonane samodzielnie,
  • do każdej pracy należy załączyć metryczkę, która będzie zawierać: imię i nazwisko, klasę.
    Zadanie konkursowe:
    Zadanie polega na stworzeniu zakładki do książki. Forma pracy: praca plastyczna płaska, kolorystyka nawiązująca do jesieni. Proponowane techniki: pastele, farby plakatowe, pisaki, kredki, elementy dekoracyjne, np. wstążka, papier kolorowy, folia, itp.
    Prace konkursowe należy składać do 20 października 2021r. u p. Agnieszki Nowak.
    Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w piątek 22 października 2021r. Na zwycięzców czekają nagrody. Prace konkursowe oraz wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Dnia 24.09.2021r. uczniowie klasy IV, VB oraz VII A pod opieką p. Małgorzaty Skickiej, p. Urszuli Hendzel, p. Doroty Maciejowskiej- Budy oraz p. Karola Mordela wyruszyli na wycieczkę do Ciężkowic. Najpierw udali się do rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto. Jest to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Szlak prowadził wyłożoną kamieniem drogą do licznych  skał, które otrzymały fantazyjne nazwy: „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko”, „Borsuk”, „Piramidy”, „Baszta Paderewskiego” oraz  „Skałka z krzyżem”.

Następnie przeszli  do Wąwozu Czarownic , który należy do najbardziej tajemniczych i niezwykłych miejsc na terenie Ciężkowic. Z miejscem tym związane są liczne legendy. Znajduje się tutaj 14 metrowej wysokości Wodospad Ciężkowicki. Rozpadlina skalna wraz z płynącym dnem wąwozu potokiem, brak dostępu światła słonecznego i duża wilgotność sprawiają, że panuje tutaj specyficzny mikroklimat.

Z Wąwozu Czarownic spacerkiem doszli do Parku Zdrojowego – nowej atrakcji Ciężkowic. Znajdują się tutaj obiekty przeznaczone do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw, ogrody wodne, tężnia, ogród sensoryczny.

Kolejnym punktem wycieczki było   Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Pani przewodnik w barwny sposób opowiedziała o zwyczajach niektórych zwierząt. Muzeum posiada również ciekawą, nowoczesną, interaktywną wystawę na temat gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących region Pogórza Karpackiego. Znajduje się tutaj m.in. ekspozycja ornitologiczna, pogórzańska łąka, modele dużych drapieżników i batyskaf, którym uczestnicy wycieczki mogli odbyć podróż po rzece Białej.

Następnie udali się na wieżę widokową w Bruśniku. Znajduje się ona  na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.). Z wieży roztacza się szeroka panorama na Pogórza, Beskidy i pojedyncze szczyty Tatr Słowackich, a zainteresowani mogli poszukać wzniesień i atrakcji turystycznych w okolicy przedstawionych  na fotografii znajdującej się na platformie widokowej.

Ostatnim punktem wycieczki był Biecz- nazywany „małym Krakowem” lub „perłą Podkarpacia”. Po zaspokojeniu głodu uczestnicy wycieczki ruszyli na biecki rynek. Podziwiali renesansowy ratusz z majestatyczną, charakterystyczną, białą wieżą. Wcześniej stała tu gotycka wieża, która zawaliła się przed wiekami. W podziemiach znajdowała się  turma, czyli średniowieczne więzienie, do którego wtrącano skazańców.

Pan Karol w sposób interesujący przybliżył uczniom historię bieckiej szkoły katów. Miasto to posiadało bowiem tak zwane „prawo miecza”, czyli prawo do wykonywania wyroków śmierci i posiadania własnego kata. W Bieczu łatwo można było nabyć kompetencje uśmiercania, gdyż gród zajmował się wyłapywaniem rozbójników napadających na kupieckie karawany w całym regionie. To przekuwało się na sporą ilość wyroków śmierci a tym samym bieccy kaci łatwo zdobywali i szlifowali swoje umiejętności.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili także Kolegiatę Bożego Ciała i obejrzeli pozostałości murów.

O godz. 19.00 zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie i opiekunowie, wrócili do Kołaczyc.

Opracowanie

p. D. Maciejowska-Buda i p. U. Hendzel