Wycieczka do Ciężkowic

   Dnia 24.09.2021r. uczniowie klasy IV, VB oraz VII A pod opieką p. Małgorzaty Skickiej, p. Urszuli Hendzel, p. Doroty Maciejowskiej- Budy oraz p. Karola Mordela wyruszyli na wycieczkę do Ciężkowic. Najpierw udali się do rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto. Jest to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Szlak prowadził wyłożoną kamieniem drogą do licznych  skał, które otrzymały fantazyjne nazwy: „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko”, „Borsuk”, „Piramidy”, „Baszta Paderewskiego” oraz  „Skałka z krzyżem”.

Następnie przeszli  do Wąwozu Czarownic , który należy do najbardziej tajemniczych i niezwykłych miejsc na terenie Ciężkowic. Z miejscem tym związane są liczne legendy. Znajduje się tutaj 14 metrowej wysokości Wodospad Ciężkowicki. Rozpadlina skalna wraz z płynącym dnem wąwozu potokiem, brak dostępu światła słonecznego i duża wilgotność sprawiają, że panuje tutaj specyficzny mikroklimat.

 Z Wąwozu Czarownic spacerkiem doszli do Parku Zdrojowego – nowej atrakcji Ciężkowic. Znajdują się tutaj obiekty przeznaczone do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw, ogrody wodne, tężnia, ogród sensoryczny.

 Kolejnym punktem wycieczki było   Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Pani przewodnik w barwny sposób opowiedziała o zwyczajach niektórych zwierząt. Muzeum posiada również ciekawą, nowoczesną, interaktywną wystawę na temat gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących region Pogórza Karpackiego. Znajduje się tutaj m.in. ekspozycja ornitologiczna, pogórzańska łąka, modele dużych drapieżników i batyskaf, którym uczestnicy wycieczki mogli odbyć podróż po rzece Białej.

Następnie udali się na wieżę widokową w Bruśniku. Znajduje się ona  na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.). Z wieży roztacza się szeroka panorama na Pogórza, Beskidy i pojedyncze szczyty Tatr Słowackich, a zainteresowani mogli poszukać wzniesień i atrakcji turystycznych w okolicy przedstawionych  na fotografii znajdującej się na platformie widokowej.

 Ostatnim punktem wycieczki był Biecz- nazywany „małym Krakowem” lub „perłą Podkarpacia”. Po zaspokojeniu głodu uczestnicy wycieczki ruszyli na biecki rynek. Podziwiali renesansowy ratusz z majestatyczną, charakterystyczną, białą wieżą. Wcześniej stała tu gotycka wieża, która zawaliła się przed wiekami. W podziemiach znajdowała się  turma, czyli średniowieczne więzienie, do którego wtrącano skazańców.

Pan Karol w sposób interesujący przybliżył uczniom historię bieckiej szkoły katów. Miasto to posiadało bowiem tak zwane „prawo miecza”, czyli prawo do wykonywania wyroków śmierci i posiadania własnego kata. W Bieczu łatwo można było nabyć kompetencje uśmiercania, gdyż gród zajmował się wyłapywaniem rozbójników napadających na kupieckie karawany w całym regionie. To przekuwało się na sporą ilość wyroków śmierci a tym samym bieccy kaci łatwo zdobywali i szlifowali swoje umiejętności.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili także Kolegiatę Bożego Ciała i obejrzeli pozostałości murów.

O godz. 19.00 zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie i opiekunowie, wrócili do Kołaczyc.

Opracowanie

p. D. Maciejowska-Buda i p. U. Hendzel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *