W dniu 4 października 2021 roku klasy III a, III b i VI a pod opieką pani Agnieszki Wiejowskiej, pani Anny Płazińskiej, pani Anety Burek i pani Anny Madejczyk uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Parku Etnograficznego w Sanoku.
Uczniowie poznali budownictwo małomiasteczkowe z przełomu XIX i XX wieku oraz dowiedzieli się o życiu mieszkańców galicyjskich miasteczek. Dzieciom bardzo podobały się zabawy z przełomu wieków, najwięcej emocji wzbudziła gra w drewniane kręgle. Poznali także typowe zabudowania wiejskie i sakralne z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie podobało im się zwiedzanie wiejskiej szkoły i poznanie ówczesnych przyborów szkolnych dostępnych w sali lekcyjnej.
Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach edukacyjnych „ Od ziarenka do bochenka”, podczas których uczyli się rozpoznawać różne gatunki zboża i poznali sposoby wykorzystania słomy. Mogli również spróbować swych sił w młóceniu cepami czy mieleniu żarnami. Uczestniczyli także w pokazie wiązania kiczek i robienia powróseł. Dowiedzieli się jak działa piec chlebowy, do czego służy dzieża i w jaki sposób powstawał chleb. Warsztaty odbywały się w chałupie z Węglówki. Następnie uczniowie udali się do piekarni, gdzie obserwowali proces formowania bochenków chleba oraz mieli możliwość zakupu świeżo upieczonego pieczywa. Ciepłe bułeczki prosto z pieca smakowały wszystkim. Na straganach umiejscowionych na środku galicyjskiego rynku uczniowie zakupili pamiątki i drobne upominki z wycieczki.
Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Parku Etnograficznego w Sanoku uczniowie udali się do autokaru. W drodze powrotnej zmęczeni i głodni uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z bogatej oferty restauracji McDonald’s. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Kołaczyc.
opracowała p. Anna Płazińska