Wycieczka

W dniach 28-29 października br. odbyła się wycieczka edukacyjna, w której wzięli udział uczniowie klas IV-VIII (40 osób) dofinansowana w kwocie 9 536 złotych z ministerialnego programu: „Poznaj Polskę”.

Dnia 28.10.2021 r uczniowie PSP  w Kołaczycach wyruszyli na dwudniową wycieczkę. Pierwszym obiektem, który zwiedzali, były ruiny powstałej w latach 1627-1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi- Zamek Krzyżtopór. Uczniowie, którzy pobrali aplikację, mogli zobaczyć jak prawdopodobnie wyglądał zamek.

Kolejnym punktem  było wyjście na św. Krzyż . Początek trasy znajdował się  przy bramie do Świętokrzyskiego  Parku Narodowego. Podczas wędrówki uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tego miejsca. Na końcu trasy znajdował się przede wszystkim klasztor pobenedyktyński z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy, krypty klasztorne,  Muzeum Misyjne oraz platforma widokowa – Gołoborze na Łysej Górze.

W drodze powrotnej mijali stacje drogi krzyżowej, grotę Matki Boskiej, na  końcu zaś znajdował się pomnik Pielgrzyma.

Kolejnym punktem  była kapliczka Janikowskich, bardziej znana jako kapliczka Stefana Żeromskiego, ponieważ pisarz podpisał się na wewnętrznej ścianie. Napis, mimo że zniszczony, zachował się do dnia dzisiejszego. Następnie uczniowie udali się do źródełka św. Franciszka. Niestety nie mogli wejść do kapliczki znajdującej się obok, ponieważ jest remontowana.

Potem uczniowie mogli oglądnąć Króla Puszczy  Świętokrzyskiej, czyli dąb Bartek. Jest to jeden z najstarszych dębów w Polsce objęty ochroną.

Drugi dzień uczniowie rozpoczęli  od zwiedzania Jaskini Raj. Wizyta w jaskini uświadomiła im, że natura to wspaniały artysta, a na wykonanie swojego dzieła potrzebuje tylko spokoju i… mnóstwa czasu. Trasę turystyczną o długości 180 metrów zaczęli od wystawy, która wprowadziła ich w fascynujący świat jaskiń. Była to wspaniała i niezapomniana lekcja geografii.

Kolejnym punktem był Zamek Królewski w Chęcinach.  Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku w ciągu ponad 700 lat istnienia  znacząco się zmieniał. Uczniowie u podnóża zamku  zaczęli prawdziwą lekcję historii, następnie mieli możliwość zobaczenia podziemnego lochu, narzędzi tortur , skarbca , a po pokonaniu ponad stu stopni mogli podziwiać niesamowitą panoramę. W drodze powrotnej z zamku mijali  rzeźby królów i królowych Polski .

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Zanim jednak uczniowie wyruszyli na spotkanie z naszym Noblistą, mogli przejść  ścieżkę dydaktyczno-przyrodnicza. Rozpoczyna się ona od ”Zabaw ze światłem”, następnie „Mieszkańcy lasu i ekologia”,  „Wodny świat” , „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka” . Jest to niepowtarzalne  miejsce z mnóstwem atrakcji i piękną infrastrukturą, naszpikowane wieloma informacjami ze świata przyrody..

Ostatnim punktem wycieczki była posiadłość Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Zgromadzono tam najcenniejsze pamiątki po Sienkiewiczu- albumy, adresy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *