Wycieczka do Muzeum Lizaka

W dniu 17 marca 2022 roku klasa III b wraz z wychowawczynią p. Anną Płazińską oraz p. Anną Madejczyk była na wycieczce w Muzeum Lizaka w Jaśle. Tuż po wejściu do muzeum dzieci znalazły się w magicznej krainie słodkości, pełnej różnych barw, aromatów oraz kształtów. Stoisko z różnokolorowymi lizakami kusiło dzieci już od progu, niestety na zakup upragnionych lizaków trzeba było poczekać. Najpierw uczniowie  poznali historię cukiernictwa na przestrzeni wieków od średniowiecza do czasów współczesnych oraz różne gatunki cukru i sposoby ich wytwarzania. Pani przewodnik zapoznała dzieci z procesem tworzenia karmelu, jego barwieniem, aromatyzowaniem i formowaniem. Uczniowie podziwiali stare maszyny do wyrobu, formowania i pakowania lizaków, które swoim kształtem przypominały pojazdy kosmiczne.  Największą atrakcją była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka. Uczniowie wybrali kolor karmelu oraz jego smak, a następnie samodzielnie formowali i pakowali lizaki do przygotowanych opakowań. Na koniec był czas zakupu wielobarwnych lizaków o niespotykanych kształtach, smakach i rozmiarach. Pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń uczniowie wrócili do szkoły.

oprac. p. Anna Płazińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *