Odkrywamy Solilandię- wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

13 maja uczniowie klas 1a, 2a i 2b wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, która uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce i jest zapisana na światową listę zabytków UNESCO. Po przejściu bardzo dużej ilości schodów rozpoczęliśmy podróż po niezwykłej Krainie – Solilandii. Towarzyszył nam w tym przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał historię tej podziemnej krainy. Prowadził stały dialog, zadawał zagadki do rozwiązania, wspólnie z uczniami szukał jajek solnego smoka Solizaura. Uczniowie spotkali na swojej drodze również Soliludka, który przez pewien odcinek trasy przejął  rolę przewodnika. Przed Solizaurem obroniła nas Hania, uczennica klasy 2b, która później zasiadła na tronie jako Królowa Kinga. Uczniowie poznali postać Skarbnika. Podczas spotkania z nim było wiele zagadek, a szukając pierścienia św. Kingi- w formie zabawy, uczniowie zmierzyli się z pracami, które w przeszłości wykonywali górnicy. Uczniowie zobaczyli wiele rzeźb wykonanych z soli m. in. Mikołaja Kopernika, poznali legendę św. Kingi oraz przeżyli projekcję wybuchu podczas wydobywania soli w dawnych czasach.  Największy zachwyt  wśród uczniów wzbudziła Kaplica św. Kingi. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Po pysznym obiedzie w podziemiach, drogę powrotną pokonaliśmy windą. Następnie  poszliśmy na lody i krótki spacer po Wieliczce. Ta niezwykła wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Oprac. p. Agnieszka Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *