Grunwald sprawozdanie

            W dniach 7-16.07.22 roku nasza drużyna brała udział w L Zlocie Grunwaldzkim. Nasza wycieczka zaczęła się jednak nad morzem w Rozewiu, gdzie spędziliśmy dwa dni. Kolejnym odwiedzonym przez nas miastem był Malbork. W tym pięknym mieście spędziliśmy następne dwa dni. Oczywiście jednego dnia zwiedzaliśmy mury największego, ceglanego zamku na świecie. W poniedziałkowy poranek dotarliśmy na Grunwald. Cały dzień zajęło nam „udomowienie się”. Kolejny dzień był dniem średniowiecznym, dlatego tez przez cały dzień chodziliśmy przebrani w stroje średniowieczne, które przywieźliśmy ze sobą. W nocy z wtorku na środę pełniliśmy służbę przy jednej z bram zwanej „łaźnią”.  W środę odbyliśmy całodniową wędrówkę wędrowniczą, podczas której odwiedziliśmy zabytkowe miejsca. Następnego dnia zbieraliśmy „punkty aktywności”, by zdobyć plakietkę zlotu. Nasza drużyna wystawiła dwa stanowiska do zdobywania tych punktów. Jednym była pierwsza pomoc, natomiast drugim robienie filofanów. Nasze stanowiska cieszyły się sporym zainteresowanie nie tylko wśród harcerek i harcerzy, ale również wśród instruktorów. Wieczorem odwiedziliśmy sąsiadującą wioskę średniowieczną, w której były organizowane różne dyscypliny turniejów rycerskich. W nocy na ruinach kaplicy swoje przyrzeczenie harcerskie złożyły dh Ania i dh Ola Nowińskie. Piątek był dniem turniejów. Reprezentacja naszej drużyny wzięła udział w zlotowych zawodach z pierwszej pomocy i spośród 14 patroli udało się naszej reprezentacji wywalczyć 1 miejsce. Ostatniego dnia braliśmy udział w obchodach rocznicy bitwy pod Grunwaldem, jednak warunki atmosferyczne nam sprzyjały. Po odczytanym apelu harcerskim ewakuowano nas na pole namiotowe. Niestety nie oglądnęliśmy też rekonstrukcji bitwy. Warto zaznaczyć, że nasza drużyna była jako pierwsza 8 w reprezentacji zlotu, a prowadził nas nasz drużynowy – phm. Robert Nowiński pseudo.  „Wilku”.

opracowały: Ada Rak, Ania i Ola Nowińskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *