Szkoła pamięta

Zgodnie z polską tradycją 1. listopada przypada Święto Zmarłych. Jest to czas zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli. W tym dniu odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Jest to dowód naszej pamięci, miłości, przyjaźni, a także moment zadumy oraz czas dobrych wspomnień.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i o bohaterach, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski.

 W tych szczególnych dniach uczniowie edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły czynnie włączyli się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA 2022”. W środę 26.10. 2022 r. dzieci wraz z wychowawczyniami udały się na kołaczycki rynek, na cmentarz parafialny i pod Obelisk Katyński w celu oddania hołdu poległym w obronie Ojczyzny mieszkańcom Kołaczyc.

 
Dzieci wysłuchały krótkich opowiadań o uczestnikach powstań narodowych, o żołnierzach i mieszkańcach Kołaczyc poległych w czasie Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego oraz podczas I i II wojny światowej. We wszystkich odwiedzanych miejscach uczniowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze, jako symbol szacunku i pamięci dla tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny.

To bardzo ważne, aby uwrażliwiać na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli w słusznej sprawie i byli związani z historią naszego miasta, okolicy, kraju. Postawy patriotyczne są kształtowane u uczniów naszej szkoły już od najmłodszych lat poprzez poznawanie „małej Ojczyzny” i ludzi dla niej zasłużonych. Te dni, kiedy szczególnie wspominamy bliskich zmarłych są doskonałym czasem do kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii Polski. A zatem PAMIĘTAJMY…

opracowała p. Anna Płazińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *