Koncert pieśni biesiadnej-Muzyka Łączy Pokolenia

Koncert piesni biesiadnej

W niedzielę, 28 stycznia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kołaczycach odbył się Koncert Pieśni Biesiadnej „Muzyka łączy pokolenia”, który został zorganizowany w ramach obchodów rocznicowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patronat honorowy nad całością przedsięwzięcia objęła Pani Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha.
Myślą przewodnią imprezy było przybliżenie polskich pieśni biesiadnych młodemu pokoleniu oraz przypomnienie starszym mieszkańcom gminy dawnych zabaw w karnawale i wspólnego biesiadowania.
W programie „Biesiady” znalazły się pieśni ludowe i weselne, które reprezentują bogactwo, różnorodność oraz głębokie zakorzenienie w polskiej kulturze. Koncert miał charakter wspólnej zabawy i biesiadowania przy stołach z przekąskami regionalnymi.
Podczas koncertu wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kołaczycach, chór „Fraza”, zespół ludowy „Pogórzanie” z Bieździedzy i „Jaślanie” z Sieklówki oraz zespół „Skwarki” z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, a także przybyła na koncert społeczność lokalna gminy Kołaczyce.
Uczniowie naszej szkoły wykonali następujące utwory: „Czerwony pas”, „Zasiali górale owies” – szkolny chór „Fraza”; „Góralu, czy ci nie żal” – Tomasz Kopera; „Wiła wianki” – Kamila Krajewska i Anna Witalis; „Hej, sokoły” – wokal: Patrycja Drzymalska, Aleksandra Krajewska, Karolina Rusztowicz i Anna Madejczyk – akompaniament: gitara – Michał Szlachta, instrumenty klawiszowe – Mikołaj Malinowski. Uczniowie Gimnazjum wykonali tańce ludowe: kujawiak i krakowiak.
Folklor naszego regionu przybliżył zespół ludowy „Jaślanie” z Sieklówki, który zaprezentował program muzyczno-taneczny z najpopularniejszymi tańcami, pieśniami i przyśpiewkami biesiadnymi Ziemi Jasielskiej,
Nasze spotkanie z pieśnią biesiadną uświetnił swoim występem zespół ludowy „Pogórzanie” z Bieździedzy, który propaguje i kultywuje zwyczaje oraz bogactwo pieśni ludowych z naszego regionu. Specjalnie dla nas przygotowali wiązankę pieśni biesiadnych: „Winobranie”, „Emilia”, „Bosman” oraz popularną pieśń „Bando- bando”.
Zespół  „Skwarki” z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach zaprezentował znane pieśni biesiadne w odmiennej stylistyce i nowoczesnej aranżacji, w której elementy muzyki ludowej zyskały rockowe brzmienie. Zespół „Skwarki” wykonał  następujące pieśni: „Takiego Janicka”, „Bo jo cie kochom” i „Hej z góry, z góry” oraz dodatkowy utwór  „Wiła wianki” z dedykacją dla obecnego na koncercie Pana Dyrektora LO Antoniego Salachy. Występ młodych artystów połączył nowe trendy muzyczne z folkowymi, a publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami.
Wszyscy uczestnicy „Biesiady” wykonali wspólnie następujące pieśni: „Wszyscy Polacy”, „Hej bystra woda”, „Pieśń pożegnalna- my dziś piosenką pożegnamy was”.
Pani Burmistrz Małgorzata Salacha podziękowała wszystkim za uczestnictwo, a organizatorom wspaniałego przygotowania koncertu w niecodziennej scenerii i oprawie artystycznej.
Uczestnicy Koncertu Pieśni Biesiadnej „Muzyka łączy pokolenia” odbyli sentymentalną, muzyczną podróż do czasów, kiedy piosenka towarzyszyła wszystkim spotkaniom towarzyskim. Ten wyjątkowy koncert, przypomniał, jak biesiadowało się kiedyś przy wspólnym stole, dzięki czemu wszyscy doskonale się bawili. Dawne zwyczaje wspólnego biesiadowania w karnawale, zostały wskrzeszone i przybliżone młodemu pokoleniu.

opracowała p. Anna Płazińska