Wycieczka na Golesz- PTTK

Kolejną eskapadą Szkolnego Koła PTTK „Liwocz” była piesza wycieczka do pobliskiego Rezerwatu Golesz.  Korzystając z pięknej  „Złotej polskiej jesieni” wybraliśmy się na  wędrówkę  do lasu , w którym  znajduje się rezerwat przyrody „Golesz”.  Na początku naszej wycieczki zatrzymaliśmy się u podnóża tzw. „Rączkowej Górki”, gdzie znajdują się okopy z czasów I Wojny Światowej, oraz cmentarz choleryczny z XVIII wieku, w którym leżą mieszkańcy Nawsia Kołaczyckiego zmarli w czasie panującej wówczas zarazy. Z uwagi na zbliżające się Święto Zmarłych zapaliliśmy w tym miejscu znicz i zmówiliśmy modlitwę za zmarłych. Następnie tzw. „starą drogą” udaliśmy się do rezerwatu „Golesz” Po drodze podziwialiśmy piękny krajobraz jesienny, urokliwe wąwozy ,które można porównać z lessowymi wąwozami w okolicy Kazimierza nad Wisłą. Po dotarciu do rezerwatu, udaliśmy się do ruin średniowiecznego zamku  ,strzegącego  ongiś przeprawy ( brodu) przez przepływającą obok rzekę Wisłokę. Co prawda z samego zamku do czasów nam współczesnych niewiele zostało, ale i tak było co oglądać, szczególnie kunszt i pomysłowość budowniczych , którzy potrafili wykorzystać  istniejące skały  ( tzw. wychodnie skalne piaskowca ciężkowickiego) do założenia zamkowego. Podziwiając ruiny zamku, strome wzgórza,  wysokie skały i  „ostańce” piaskowe udaliśmy się w drogę powrotną  . Wycieczka odbyła się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze oraz dbałości i trosce o naszą przyrodę .Aż trudno uwierzyć , że zaledwie godzinę  marszu od naszej szkoły znajdują się tak urokliwe miejsca.  „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.

opracowanie: p. Jerzy Woźniak